Preskocit navigáciu
VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Máj 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     


Vyhlásenie o prístupnosti

NGŠ OS SR na rokovaní Vojenského výboru EÚ v Bruseli


NGŠ OS SR na rokovaní Vojenského výboru EÚ v Bruseli
 
V dňoch 20. - 21. novembra 2019 sa v Bruseli uskutočnilo pravidelné rokovanie Vojenského výboru EÚ vo formáte náčelníkov generálnych štábov členských štátov EÚ. V úvode rokovania vystúpila Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini, ktorá vysoko pozitívne hodnotila spoluprácu Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS) s EUMC počas jej funkčného obdobia. Najvýznamnejšou časťou agendy prvého dňa rokovania bola diskusia o možnostiach použitia Bojových skupín EÚ (EU BG) ako strategických rezervných síl pre operácie a misie EÚ. Generál Zmeko vo svojom príspevku k budúcnosti bojových skupín EÚ podporil tento návrh konceptu s tým, že je potrebná ďalšia odborná diskusia o ich úlohách, financovaní, požiadavkách na zloženie síl a legislatívne implikácie, ktoré musia byť konsenzuálne akceptované všetkými členskými krajinami EÚ.
 V závere prvého dňa rokovania prezentovali riaditeľ EUMS genpor. Esa Pulkkinen a výkonný riaditeľ EDA Jorge Domecq vývoj v oblasti koherencie iniciatív EÚ pre rozvoj vojenských spôsobilostí – Koordinovaného medziročného prehľadu o obrane (CARD), Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) a Európskeho obranného fondu (EDF). Druhý deň rokovania otvorili svojím vystúpením k téme spolupráce medzi EÚ a NATO predseda Vojenského výboru NATO hlavný maršál letectva Sir Stuart Peach a zástupca riaditeľa EEAS Pedro Serrano. Najvýznamnejšou časťou agendy druhého rokovacieho dňa boli informácie o prebiehajúcich výcvikových misiách EÚ (EUTM) v Somálsku, v Stredoafrickej republike a v Mali. Generál Zmeko informoval o zámere ozbrojených síl vyslať príspevky do dvoch výcvikových misií: „SR chce prispieť k spoločnému úsiliu o zlepšenie situácie v EUTM. V tejto súvislosti máme v úmysle prispieť do EUTM Mali a EUTM RCA v roku 2020. Po nasadení nášho personálu a oboznámení sa s podmienkami v uvedených misiách, znovu prehodnotíme naše možnosti zvýšiť príspevky SR do týchto výcvikových misií.“ V osobitnej časti programu s partnerskými krajinami predseda vojenského výboru EÚ generál Claudio Graziano privítal na rokovaní náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl Ukrajiny generálporučíka Ruslana Chomčaka, ktorý vo svojom vystúpení prezentoval aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. V následnej diskusii vystúpil aj generál Zmeko, ktorý poukázal na aktívny prístup Slovenskej republiky k podpore rozvoja spolupráce Ukrajiny s EÚ vo vojenskej oblasti, osobitne pri operáciách a misiách EÚ. Vo svojom vystúpení využil aj svoje poznatky z bilaterálnych rokovaní s ukrajinským partnerom, ktoré sa uskutočnili v Kyjeve a na východe Ukrajiny v októbri 2019. V závere rokovania prijali náčelníci generálnych štábov oficiálne závery rokovania, navrhnuté z úrovne EUMC, ktoré usmerňujú ďalší postup v oblastiach operácii a misii, spôsobilosti, spolupráce EÚ-NATO a strategickej diskusie. Nasledujúce rokovanie EUMC vo formáte náčelníkov generálnych štábov sa uskutoční dňa 13. mája 2020 v Bruseli.

NGŠ OS SR na rokovaní VV EÚ v BruseliNGŠ OS SR na rokovaní VV EÚ v BruseliNGŠ OS SR na rokovaní VV EÚ v BruseliNGŠ OS SR na rokovaní VV EÚ v Bruseli

Autor: ÚVP Brusel - Dátum: 21.11.2019
Čítanosť: 9210
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share