Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Január 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

164. zasadanie Vojenského výboru NATO na úrovni náčelníkov generálnych štábov


164. zasadanie Vojenského výboru NATO na úrovni náčelníkov generálnych štábov
V dňoch 26. - 27. januára 2011 sa vo veliteľstve NATO v Bruseli konalo 164. zasadanie Vojenského výboru NATO na úrovni náčelníkov generálnych štábov, vrátane náčelníkov generálnych štábov nečlenských štátov NATO, ktoré prispievajú do operácií v Afganistane a Kosove. Ďalšími formátmi boli zasadania náčelníkov generálnych štábov (štábov obrán) členských krajín NATO s krajinami Stredomorského dialógu, Euroatlantickej partnerskej rady, a napokon aj formáty NATO – Rusko a NATO – Ukrajina.

Slovenskú delegáciu viedol generál Ľubomír Bulík, náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl SR.

Náčelníci generálnych štábov sa sústredili na implementáciu novej Strategickej koncepcie NATO, vrátane budúcej podoby spôsobilostí, veliteľskej štruktúry a partnerstiev.
Najvyšší vojenskí predstavitelia celkom 66 krajín sa zhodli na užitočnosti vzťahov spojencov s partnermi. Ich predmetom bude naďalej spolupráca v oblastiach spoločného záujmu vrátane misií.
Spolupráca s Afganistanom sa bude v roku 2011 niesť v znamení postupného napredovania operácie NATO tak, aby bol proces prenosu zodpovednosti afganským autoritám nezvratný.
V súvislosti s misiou KFOR bola potvrdená dôležitosť koordinovanej spolupráce NATO s Európskou Úniou. Teda aj v prípade Kosova, kde EÚ pôsobí prostredníctvom civilnej misie EULEX.
Potvrdenie strategického partnerstva s Ruskom na summite NATO v Lisabone sa premietlo do rozšírenia spoločného pracovného plánu vojenskej spolupráce.
Popri stretnutí s veľvyslancom Františkom Kašickým, stálym predstaviteľom Slovenskej republiky v NATO, uskutočnil generál Bulík bilaterálne rokovania s náčelníkom Generálneho štábu ozbrojených síl Poľska generálom Mieczyslaw Cieniuch a náčelníkom Generálneho štábu ozbrojených síl Českej republiky Vlastimilom Picekom. O potvrdení vzájomnej vojenskej spolupráce v rámci operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine rokoval generál Bulík s náčelníkom Generálneho štábu ozbrojených síl Turecka generálom Isik KOSANERom a náčelníkom Generálneho štábu ozbrojených síl Švajčiarska generálporučíkom André Blattmannom.

fotofotofotofotofoto spol

Autor: - Dátum: 27.01.2011
Čítanosť: 12330
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share