Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
December 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Náčelník generálneho štábu na rokovaní Vojenského výboru EÚ v Bruseli


Náčelník generálneho štábu na rokovaní Vojenského výboru EÚ v Bruseli Generálporučík Zmeko sa v dňoch 24. a 25.10.2018 sa v Bruseli zúčastnil pravidelného rokovania Vojenského výboru EÚ. 

Témou agendy prvého dňa bola informácia o príprave mimorozpočtového fondu EPF (European Peace Facility), určeného na podporu aktivít Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ (SBOP) v období 2021-2027, ako aj prebiehajúce operácie (ALTHEA, SOPHIA, ATALANTA) a výcvikové misie v Mali, Stredoafrickej republike a Somálsku. V tejto časti rokovania NGŠ OS SR deklaroval všeobecnú podporu SR cieľom SBOP a pripravenosť SR k napĺňaniu exekutívneho mandátu operácie ALTHEA: „SR podporuje exekutívny mandát operácie ALTHEA a naďalej bude participovať na jeho plnení v zmysle našich záväzkov. OS SR vykonajú v roku 2019 transformáciu nášho príspevku v rámci mandátu a posilnia spravodajské spôsobilosti operácie ALTHEA.“ 
V rámci rokovacieho dňa sa NGŠ OS SR stretol s predsedom EUMC gen. Kostarakosom, poďakoval mu za doterajšiu spoluprácu a odovzdal mu oficiálne ocenenie za rozvoj a posilnenie vzájomných vzťahov medzi EUMC a OS SR. 

Vo štvrtok 25. októbra predseda Vojenského výboru NATO gen. Peach a zástupca najvyššieho veliteľa spojeneckých síl v Európe gen. Everard prezentovali spoluprácu medzi EÚ a NATO. Zhodli sa na tom, že cvičenia, spolupráca v misiách, boj proti hybridným hrozbám ale najmä vojenská mobilita predstavujú hlavné oblasti spolupráce medzi oboma organizáciami. V tejto časti NGŠ OS SR svojím vystúpením v diskusii zdôraznil dôležitosť spolupráce v oblastiach vojenskej mobility, obranného plánovania, vzájomnej spolupráce v boji proti terorizmu a kybernetickým útokom a odporučil intenzívnejší dialóg v rámci týchto iniciatív. 

Na rokovaní vystúpila aj HR/VP F.Mogherini, ktorá náčelníkov generálnych štábov informovala o implementácii Globálnej stratégie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. K téme partnerstiev EÚ vystúpili náčelník generálneho štábu Srbska a zástupca ministra obrany Vietnamu, ktorí prezentovali skúsenosti z mierových operácií. 

V druhej polovici rokovacieho dňa boli prezentované témy rozvoja vojenských spôsobilostí – Koordinovaný medziročný prehľad o obrane (CARD) a stav prípravy druhej vlny projektov Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO). V tejto časti NGŠ OS SR vyjadril podporu rozvoja tejto iniciatívy a zdôraznil nutnosť zváženia prijímaných rozhodnutí s cieľom zabezpečiť efektivitu a flexibilitu v kontexte splnenia očakávanej úrovne ambícií. 

V záverečnej časti rokovania náčelníci generálnych štábov diskutovali o výstavbe veliacich štruktúr EÚ a o aktuálnej situácii v oblasti migrácie. Predseda EUMC ukončil rokovanie symbolickým odovzdaním funkcie gen. Claudiovi Grazianovi, ktorý sa dňom 6. novembra 2018 stane novým predsedom EUMC. 

Náčelník generálneho štábu na rokovaní Vojenského výboru EÚ v BruseliNáčelník generálneho štábu na rokovaní Vojenského výboru EÚ v BruseliNáčelník generálneho štábu na rokovaní Vojenského výboru EÚ v BruseliNáčelník generálneho štábu na rokovaní Vojenského výboru EÚ v Bruseli

Autor: ÚVP Brusel - Dátum: 25.10.2018
Čítanosť: 148
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share